Cover Image

Z jakich materiałów powinna być zbudowana sauna fińska?

Sauna fińska to miejsce, w którym możemy się zrelaksować i zadbać o swoje zdrowie. Wybór odpowiednich materiałów do jej budowy jest kluczowy dla uzyskania optymalnych warunków termicznych oraz komfortu użytkowania. W tym wpisie przedstawiamy, z jakich materiałów powinna być zbudowana sauna fińska, aby sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających użytkowników.

Drewno – podstawa konstrukcji sauny

Podstawowym materiałem używanym do budowy sauny fińskiej jest drewno. Jego naturalne właściwości sprawiają, że doskonale sprawdza się w tego rodzaju konstrukcjach. Najczęściej wykorzystywane gatunki drewna to świerk skandynawski, cedr oraz sosna kanadyjska. Są one odporne na działanie wilgoci oraz wysoką temperaturę, a także charakteryzują się estetycznym wyglądem i przyjemnym zapachem. Świerk skandynawski jest najbardziej popularny w Polsce ze względu na swoją dostępność oraz stosunkowo niską cenę.

Deski abachi – doskonałe wykończenie

Elementy wykończenia sauny fińskiej, takie jak ławki czy oparcia, są wykonane z desek abachi. To afrykańskie drewno o jasnym kolorze i delikatnej strukturze, które nie nagrzewa się zbyt mocno, nawet przy bardzo wysokich temperaturach. Dzięki temu korzystanie z sauny jest komfortowe i bezpieczne dla skóry. Ponadto deski abachi są odporne na działanie wilgoci oraz grzybów, co przekłada się na długą żywotność elementów wykończeniowych.

Piec – serce sauny fińskiej

Kluczowym elementem każdej sauny fińskiej jest piec, który utrzymuje wybraną temperaturę na stałym poziomie. W saunach fińskich stosuje się piece na drewno lub elektryczne, które są energooszczędne i łatwe w obsłudze. Dobór odpowiedniego pieca zależy od wielkości sauny oraz indywidualnych preferencji użytkowników. Warto zainwestować w urządzenie renomowanego producenta, które zapewni niezawodność oraz długą żywotność.

Podsumowując, do budowy sauny fińskiej warto wybrać materiały najwyższej jakości, takie jak świerk skandynawski, cedr czy sosna kanadyjska. Elementy wykończenia powinny być wykonane z desek abachi, które zapewniają komfort użytkowania. Niezawodny i energooszczędny piec to kolejny istotny element, który gwarantuje optymalne warunki termiczne w saunie.