Cover Image

W jaki sposób działa łaźnia parowa?

Łaźnia parowa, inaczej nazywana łaźnią turecką lub hammamem, przez wiele wieków stanowiła istotny element kultury relaksu i pielęgnacji ciała na Bliskim Wschodzie. Współcześnie zyskuje coraz większą popularność również w Europie, w tym w Polsce, jako ważny składnik oferty ekskluzywnych spa. Tego typu miejsce relaksu można stworzyć także w swoim domu. Na czym polega mechanizm działania sauny?

Jak działa łaźnia parowa?

Najważniejszym elementem łaźni parowej jest, rzecz jasna, para wodna. Temperatura w pomieszczeniu utrzymywana jest na poziomie około 40 do 50°C, a wilgotność względna powietrza wynosi nawet 100%. W wyniku tego powstaje gęsta, mglisto biała para, która otula ciało osoby korzystającej z łaźni. Para wodna, będąca podstawą działania łaźni parowej, powstaje w wyniku podgrzewania wody zawartej w specjalnym zbiorniku — generatorze pary. Następnie, za pomocą systemu rur i dysz, para kierowana jest do pomieszczenia, w którym przebywają osoby korzystające z zabiegu.

Korzyści płynące z korzystania z łaźni parowej

Wysoka wilgotność powietrza oraz temperatura oddziałują na skórę, która staje się gładsza i bardziej elastyczna. Łaźnia parowa intensywnie nawilża i oczyszcza skórę, pomagając pozbyć się martwego naskórka oraz toksyn. Zabieg wspomaga także regenerację skóry oraz łagodzi objawy zmęczenia i stresu. Regularne korzystanie z łaźni parowej przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia, jak i urody. 

Podwyższona temperatura ciała uaktywnia naturalne procesy obronne organizmu. Wzmacnia to układ immunologiczny, co może przyczynić się do większej odporności na infekcje oraz łagodzi objawy alergii. Warto też wspomnieć o wpływie korzystania z łaźni parowej na układ oddechowy. Para wodna ułatwia wydzielanie śluzu z dróg oddechowych, co może być szczególnie korzystne dla osób cierpiących na astmę czy przewlekłe zapalenie oskrzeli.