Cover Image

Sauna czy łaźnia parowa -co wybrać?

W świecie relaksu i pielęgnacji ciała istnieje wiele rodzajów zabiegów, które pomagają nam odprężyć się, oczyścić organizm oraz zregenerować siły. Jednymi z najbardziej popularnych metod są sauny oraz łaźnie parowe. Oba te rozwiązania mają wiele wspólnych korzyści, wpływających pozytywnie na nasze samopoczucie. Czym różnią się te dwa rodzaje i na który z nich warto się zdecydować?

Sauna — głęboki relaks

Sauna jest tradycyjnym fińskim pomieszczeniem, w którym panują wysoka temperatura (około 80–100°C) oraz stosunkowo niska wilgotność (około 20–40%). Dzięki temu ciało poddawane jest intensywnemu procesowi ogrzewania, co przyczynia się do wielu korzyści zdrowotnych. W saunie, dzięki wysokiej temperaturze i niskiej wilgotności powietrza, ciało znacznie szybciej się poci, co pomaga usuwać z organizmu zbędne toksyny. Ponadto sauna poprawia krążenie krwi oraz wspomaga regenerację mięśni po intensywnych wysiłkach fizycznych. Montażu saun w Zakopanem i okolicach chętnie podejmie się nasza firma. Dobrze zdecydować się na saunę, gdy ceni się bardziej suchy i gorący klimat. Sauna doskonale sprawdzi się dla osób pragnących oczyścić swoje ciało, usprawnić krążenie oraz zrelaksować mięśnie.

Łaźnia parowa — troska o skórę i układ oddechowy

Łaźnia parowa, zwana również hammamem czy łaźnią turecką, to pomieszczenie, w którym panuje wysoka wilgotność powietrza (około 90–100%) przy stosunkowo niższych temperaturach niż w saunie (40–50°C). W łaźni parowej głównym źródłem ciepła jest para wodna, która otacza ciało oraz wnika w głąb skóry. Dzięki temu łaźnia parowa doskonale sprawdza się jako metoda nawilżania, oczyszczania oraz regeneracji skóry. Dodatkowo wilgotne powietrze wpływa korzystnie na układ oddechowy, pomagając złagodzić objawy astmy czy alergii. W przypadku łaźni parowej warto zwrócić uwagę na efekt nawilżenia i regeneracji skóry, który jest szczególnie korzystny dla osób borykających się z problemami dermatologicznymi, takimi jak łuszczyca czy egzema. Ponadto łaźnia parowa polecana jest dla osób z alergiami i problemami z układem oddechowym, dzięki swoim właściwościom łagodzącym i nawilżającym.