Cover Image

Normy i standardy przy budowie basenów hotelowych

Obiekty hotelowe coraz częściej decydują się na budowę basenu. Jest to jeden ze sposobów na uatrakcyjnienie oferty skierowanej do potencjalnych gości oraz podwyższenie standardu hotelu. Warto jednak pamiętać, że decydując się na takie przedsięwzięcie, należy wziąć pod uwagę regulacje prawne oraz obowiązujące normy i standardy, które wyznaczają zasady prowadzenia i użytkowania basenu hotelowego.

Basen hotelowy a przepisy prawne

Każdy obiekt, który posiada chociaż jedną nieckę basenową i jest wyposażony w urządzenia sanitarne, szatnie i natryski, jest kwalifikowany przez ustawodawcę jako pływalnia. Warto o tym pamiętać, nie tylko w przypadku budowy basenu hotelowego, ale również jacuzzi (wanny SPA) czy brodzika dla dzieci.

Najistotniejszym aktem prawnym w tym przypadku jest Ustawa o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych z 18 sierpnia 2011 r. To właśnie w niej zdefiniowane jest pojęcie pływalni, czyli obiektu o określonej powierzchni powyżej 100 m2 lub głębokości powyżej 120 cm. Chociaż często dokonywane są różne interpretacje tej ustawy w zakresie tego, co jest, a co nie jest pływalnią, raczej nie ma możliwości dokonania innej klasyfikacji strefy basenowej w hotelach aniżeli właśnie pływalnia. A to sprawia, że obiekty noclegowe z basenem w zdecydowanej większości przypadków podlegają ww. ustawie.

W omawianej ustawie określone zostały również warunki bezpieczeństwa osób pływających, kąpiących się, uprawiających sport lub inne formy rekreacji wodnej.

O czym należy pamiętać przy projektowaniu i budowie basenu hotelowego?

Już na etapie projektowania basenu hotelowego trzeba wziąć pod uwagę szereg istotnych czynników, które będą mieć wpływ nie tylko na realizację budowy, ale i późniejsze użytkowanie pływalni. Należy podjąć decyzje dotyczące m.in. wielkości i kształtu niecki, rodzaju plaży (obrzeża), systemu uzdatniania wody, wykończenia niecki basenu, plaży oraz stref szatniowo-sanitarnych itd. Wszystkie wdrażane rozwiązania powinny być dobierane nie tylko pod kątem zapewniania użytkownikom komfortu, ale przede wszystkim maksimum bezpieczeństwa.

Jesteś zainteresowany budową basenu w swoim hotelu? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i bezpośredniego kontaktu.