Cover Image

Na co zwracać uwagę, planując budowę basenu hotelowego?

Obecnie wiele hoteli decyduje się na budowę basenu. Jest to inwestycja, która nie tylko podnosi prestiż obiektu, ale również stanowi dodatkową zachętę dla klientów, przyczyniając się do generowania realnych zysków. W dalszym wpisie podpowiadamy, na jakie najważniejsze kwestie trzeba zwrócić uwagę, planując tego typu realizację.

Budowa basenu hotelowego a wymogi prawne

Przed realizacją inwestycji trzeba mieć na uwadze nie tylko możliwe do wdrożenia rozwiązania technologiczne, ale również pochylić się nad regulacjami prawnymi, które wyznaczają zasady prowadzenia i użytkowania basenu hotelowego. Pamiętać bowiem należy, że każdy obiekt, w którym znajduje się niecka basenowa wraz z urządzeniami sanitarnymi, szatniami i natryskami, uznawany jest przez ustawodawstwo za pływalnię. W związku z tym podlega regulacjom uwzględnionym w Ustawie o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych z 18 sierpnia 2011 r., która nie tylko podaje definicję pływalni, ale również określa warunki bezpieczeństwa osób pływających.

W świetle prawa obiekt hotelowy może zostać zakwalifikowany do kategorii pływalni, nawet jeśli docelowo nie jest pływalnią w potocznym tego słowa znaczeniu. Zatem pojęcie to — w myśl ww. ustawy — może dotyczyć różnego rodzaju przedsięwzięć.

Projekt i realizacja budowy basenu

W pierwszym etapie prac zawsze powstaje projekt, który powinien być zrealizowany przez specjalistę posiadającego stosowne doświadczenie w tym zakresie. Konieczny jest nie tylko wybór odpowiedniej niecki, ale również określenie optymalnej wielkości basenu, dobór dostępnych technologii uzdatniania wody czy dodatkowych atrakcji dla użytkowników. To wszystko trzeba uwzględnić już na etapie tworzenia basenu. Z projektem można się zgłosić o pozwolenie na rozbudowę w lokalnym starostwie, a po zgromadzeniu całej niezbędnej dokumentacji możliwe jest rozpoczęcie realizacji całego przedsięwzięcia.

Budowa basenu powinna być realizowana przez specjalistów. Jest to proces, który wymaga odpowiedniego sprzętu i umiejętności, stąd też profesjonalne wsparcie fachowców okazuje się niezbędne. Nasza firma specjalizuje się w kompleksowej budowie basenów, zarówno tych publicznych, jak i hotelowych czy prywatnych, dlatego też serdecznie zachęcamy do kontaktu.

Wyposażenie basenu i zagospodarowanie przestrzeni wokół

Planując budowę basenu, warto już na początkowych etapach prac uwzględnić wszelkie niezbędne urządzenia do uzdatniania wody i utrzymania basenu w czystości, w tym m.in. pompy, filtry, systemy ozonowania itp. Oprócz tego dobrze jest zaplanować sposób oświetlenia, rozmieszczenie drabinek i poręczy oraz wszelkie dodatkowe atrakcje. W zależności od tego, gdzie usytuowany jest basen, trzeba pomyśleć też o zagospodarowaniu przestrzeni wokół.